Урок 1
Тема. Вступ
Мета: ознайомити учнів із завданням і структурою курсу «Історія України» у 8 класі, його хронологічними межами та періодизацією, змістом та побудовою підручника, атласів, робочих зошитів, додатковою навчальною та енциклопедичною літературою, електронними та Інтернет-ресурсами; визначити форми організації навчальної діяльності учнів на заняттях курсу, ознайомити з критеріями та засадами тематичного, семестрового й річного оцінювання; охарактеризувати становище українських земель у складі різних держав у XVI ст.
Обладнання: підручник, карта.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• визначати хронологічні межі та періодизацію цього етапу в історії України; показувати на карті територіальні зміни українських земель у складі різних держав у XVI ст.;
• характеризувати зміст та процеси, що відбувалися в цей період;
• використовувати методичний апарат підручника з історії України для 8 класу;
• опанувати методи пошуку потрібної інформації з додаткових джерел.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. У 7-му класі ви вивчали історію України у період Середньовіччя.
Бесіда за запитаннями
2. Покажіть на карті територію Київської Русі?
3. Що вам відомо про цю державу?
4. Якими подіями закінчилось вивчення нами історії цього періоду?
Разом з учнями починаємо створювати лінію часу.
Перша половина XVI ст.
|
Друга половина XVI ст.
|
Кінець XVIII ст.
|
Початок ХХ ст.
| |
Середньовічна історія
|
Нова історія
|
Період, що виділений сірим, будемо вивчати у 8-му класі.
ІІ . Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
У ч и т е л ь. Що собою являє історія України пізнього Середньовіччя та Нового часу? Щодо цього існують різні точки зору. Деякі вчені ділять цей період на два етапи — козаччини та імперський.
Дехто вважає зору, що ці етапи відносяться до іншого періоду — нової історії України.
Ми з вами будемо вчити історію України у 8 класі за такими темами:
• Тема 1. Українські землі в XVIст. (8 год.)
• Тема 2 . Українські землі у першій половині ХVII ст. (6 год.)
• Тема 3. Початок Національно-визвольної війни українського народу середини XVIIст. Відродження Української держави. (7 год.)
• Тема 4. Українські землі в 60–80-ті рр. XVII ст. (7 год.)
• Тема 5. Українські землі наприкінціXVII — у першій половині XVIII ст. (6 год.)
• Тема 6. Українські землі в другій половині XVIII ст. (5 год.)
Робота з картою
• У складі яких держав перебували українські землі наприкінці ХV — у першій половині XVI ст.? Які саме землі? Покажіть їх на карті.
У ч и т е л ь. У першій половині XVI ст. українські землі перебували у складі Великого князівства Литовського (Київщина, Переяславщина, частина Волині і Поділля), Польщі (Галичина), Молдавії (Буковина і Покуття, які згодом були захоплені Туреччиною), Туреччини (Нижня Наддніпрянщина і Крим входили до Кримського ханства, що було за-
лежним від Туреччини), Угорщини (Закарпаття), Московської держави (Чернігово-Сіверські землі).
Як ми бачимо, більшість українських земель перебували у складі Великого князівства Литовського. Наприкінці XV — у першій половині XVI ст. Литва змінює свою політику щодо українських земель: вони позбавляються автономії, переходять під управління урядників Великого князя.
Робота з підручником
Звертаємось до рубрик підручника. Виділяємо головні їх особливості на прикладі одного параграфа. Учні виписують основні рубрики підручника в зошит.
Знайомимо учнів з додатковою навчальною літературою, історичними атласами та робочими зошитами, пропонуємо приклади роботи з ними.
Для характеристики учнівської діяльності на уроках знайомимо учнів з видами робіт:
1. Відповідь на усні питання.
2. Відповідь на письмові завдання і запитання.
3. Виконання домашніх завдань є обов’язковим.
4. Виконання тестових завдань.
5. Участь у дидактичних іграх.
Учні знайомляться з критеріями навчальних досягнень учнів під час проведення уроків.
ІІІ . Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал за підручником.
Немає коментарів:
Дописати коментар